باورهای غلط زیادی در مورد اعتیاد وجود دارد ،بسیاری بر این باورند که اعتیاد نشانه ضعف اخلاقی است و این که توقف رفتار اعتیاد آور صرفاً مسئله اراده است.
مطالعات علمی ثابت کرده است که چنین نیست و ثابت کرده است که برخی تغییرات ساختاری در مغز بهبودی از اعتیاد را بسیار چالش برانگیزتر می کند. تصور غلط دیگر این است که همه افرادی که به طور مرتب از مواد مخدر یا الکل استفاده می کنند معتاد هستند و “معتاد بودن” وابستگی جسمی به یک ماده را توصیف می کند. در واقعیت ، اعتیاد به همین سادگی نیست. برخی از افرادی که به طور مرتب از مواد مخدر و الکل استفاده می کنند ، معتاد نیستند و برخی دیگر که معتاد هستند ممکن است از نظر جسمی به ماده وابسته نباشند..
بنابراین … اعتیاد چیست؟
اعتیاد اصطلاحی غیر پزشکی است که به طیف وسیعی از اختلالات روانی به نام اختلالات استفاده از مواد اشاره دارد. انواع مختلفی از اختلالات استفاده از مواد وجود دارد ، از جمله اختلال در مصرف الکل ، اختلال در استفاده از محرک و اختلال در استفاده از حشیش ، ویا سایر مواد مخدر. صرف نظر از نوع اختلال استفاده از مواد ، متخصصان بهداشت و سلامت روان برای تشخیص این اختلالات از علائم و نشانه ها استفاده می کنند.

علائم اختلالات استفاده از مواد شامل استفاده مکرر ، استفاده طولانی مدت ، ولع مصرف و عدم توانایی در قطع یا قطع آن است. علامت بارز اختلال در مصرف مواد ادامه استفاده است حتی پس از آنکه فرد به دلیل استفاده از آن عواقب منفی را تجربه کرده است (انجمن روانپزشکی آمریکا ، ۲۰۱۳). این عواقب ممکن است شامل تعارض در روابط مهم ، عدم توانایی برآورده سازی انتظارات در محل کاریا فشار مالی ناشی از استفاده از مواد مخدر یا الکل باشد. ادامه مصرف حتی پس از داشتن برخی از این عواقب نشان می دهد که فرد به احتمال زیاد نوعی وابستگی (که به آن اعتیاد نیز گفته می شود) به ماده ای که استفاده می کند ایجاد کرده است. برخی از افراد هستند که به طور مکرر یا سنگین از مواد مخدر یا الکل استفاده می کنند اما نمی توانند معیارهای تشخیص اختلال استفاده از مواد را داشته باشند. اگر فردی در اثر استفاده از مواد مخدر یا الکل ، تأثیرات منفی ، عواقب یا اختلالاتی در بدن تجربه نکرده باشد ، بیماری اختلال در مصرف مواد تشخیص داده نمی شود ، اگرچه احتمالاً در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به این بیماری هستند.

فردی که با اعتیاد دست و پنجه نرم می کند ممکن است تلاش زیادی کند تا مصرف مواد مخدر یا الکل خود را از دیگران پنهان کند و در نتیجه تشخیص آن مشکل شود.
افرادی که شک می کنند یکی از عزیزانش با اعتیاد دست و پنجه نرم می کند ممکن است متوجه تغییراتی در رفتار فرد شوند. آنها ممکن است متوجه شوند که شخص به شیوه ای غیرعادی از نظر وی رفتار می کند ، مانند اینکه اعتماد به نفس کمتری در کارشان دارند و یا کارهایشان را نیمه تمام می گذارند. علائم هشدار دهنده دیگر ممکن است شامل مشکلات مالی غیر قابل توجیه ، بیکاری یا از دست دادن رابطه باشد. گاهی ممکن است شخصی که با اعتیاد دست و پنجه نرم می کند ، عمداً از ارتباط با خانواده خود دوری کند و برای مدت طولانی آنها تماس نگیرد. افرادی که با اعتیاد دست و پنجه نرم می کنند ممکن است تغییراتی در خلق و خو یا فکرشان ایجاد کنند. ممکن است تحریک پذیرتر شوند ، کمتر درگیر شوند ، خواب آلودتر به نظر برسند ، یا حرف هایی بزنند که دور از ذهن به نظر برسد یا منطقی نباشد.

.

.