افرادی که در دوره نقاهت هستند از داشتن عزیزانی که در معالجه آنها نقش دارند فوق العاده سود می برند. بسیاری از برنامه های درمانی عزیزان فرد را در روند بهبودی گنجانده و ممکن است جلسات درمانی مشترکی را ارائه دهند که در آن می توانید بیایید و شرکت کنید. پیشنهاد برای انجام این کار قبل از اینکه فرد حتی تصمیم به مراجعه به درمان بگیرد می تواند راهی عالی برای نشان دادن حمایت عاطفی از عزیزانتان باشد و همچنین می تواند با نشان دادن اینکه فقط به او نمی گویید “کمک بگیرید” از قدرت دفاعی او بکاهد ، بلکه مایل به شرکت هستند.

آنها را از عواقب طبیعی محافظت نکن
غالباً ، افرادی که با اعتیاد دست و پنجه نرم می کنند به عزیزان خود تقاضای پول ، لطف و یا کمک می کنند تا بخشی از آسیب های زندگی آنها ناشی از اعتیاد آنها را جبران کند. اگرچه کمک به شخصی که می تواند وسوسه انگیز باشد ، هرچند می توانیم ، گاهی اوقات می تواند ضرری بیش از مفید داشته باشد ، و این امکان را برای او فراهم می کند و ادامه استفاده را برای او آسان می کند. گرچه گفتن “نه” هنگام درخواست کمک دشوار و دردناک است ، ممکن است لازم باشد که نجات آنها را متوقف کنید و به آنها اجازه دهید برخی از عواقب طبیعی رفتار خود را تجربه کنند. این عواقب طبیعی مهم هستند زیرا غالباً مواردی هستند که باعث ایجاد انگیزه برای کمک به فرد می شوند.

مرزهای خود را حفظ کنید
وقتی نوبت به رسیدگی به یکی از اعضای خانواده با اعتیاد می رسد ، بین حمایت و توانمندسازی فاصله خوبی وجود دارد. هنگامی که شخصی با اختلال استفاده از مواد درگیر است و اغلب لازم است برای محافظت از خود و دیگران که به آنها اهمیت می دهیم مرزهای جدیدی در رابطه ایجاد کنیم. گاهی اوقات این مرزها شامل تصمیمات مالی برای ادامه دادن وام به پول یا حمایت مالی از شخص معتاد نیست. در موارد دیگر ، این ممکن است به معنای نیاز به محدود کردن تماس ما با آنها باشد در حالی که آنها فعالانه استفاده می کنند زیرا ما نمی توانیم رفتار آنها را پیش بینی کنیم یا نمی توانیم به آنها اعتماد کنیم. اگر افراد دیگری باشند که در معرض آسیب دیدگی یا سو استفاده توسط شخص (مانند یک فرد مسن یا کودکان) آسیب پذیرتر باشند ، ممکن است لازم باشد اقدامات لازم را انجام دهیم تا از آنها در برابر فرد نیز محافظت شود. اگرچه مجبور به استفاده از این اقدامات علیه شخصی هستیم که دوستش داریم ، اما باید به یاد داشته باشیم که آنها بیمار بوده وهمان فردی که ما قبل از استفاده از مواد می شناختیم و دوستشان داشتیم نیستند. اقدامات و محدودیت های محافظتی که قرار داده ایم ممکن است لازم باشد برای مدتی ثابت بمانند ، حتی پس از کمک گرفتن یا قطع استفاده از شخص. اعتماد باید به مرور زمان دوباره ساخته شود ، به خصوص اگر در هنگام استفاده از اعتماد نقض جدی رخ داده باشد.

خودت را فراموش نکن
در ابتدا قرار دادن احساسات و نگرانی های اعضای خانواده معتاد ممکن است منجر به فراموش شدن مراقبت از خود شود. در طول روند بهبودی ، تأیید احساسات خود در مورد این موضوع نیز مهم است. نادیده گرفتن احساسات شما می تواند منجر به استرس و استیصال عاطفی شود ، که برای هیچ کس در خانواده شما مفید نیست. بنابراین ، در حالی که به عضو خانواده معتاد خود کمک می کنید تا بهبود یابد ، نیازهای خود را فراموش نکنید. به خاطر داشته باشید که به وقت خود برای مراقبت از مواردی که مسئولیت آن را دارید ادامه دهید و همچنین برای خود وقت بگذارید. در بعضی موارد ، می تواند به عضویت در یک گروه پشتیبانی یا در نظر گرفتن مراجعه به یک درمانگر برای پردازش برخی از احساسات و استرس اضافی ناشی از فرد مبتلا به اعتیاد کمک کند.